„Widma” Stanisława Moniuszki przedstawiono w Kowieńskiej Filharmonii Państwowej

Kowieńską Filharmonią Państwową oraz Instytutem Polskim w Wilnie zaprosili na przedstawienie „Widma” Stanisława Moniuszki które wystawiła Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego
z Poznania.

Widma to kantata dramatyczna. Stanisław Moniuszko jako pierwszy z polskich kompozytorów posłużył się znanym utworem dramatycznym, biorąc go na warsztat w postaci niezmienionej. Intencją kompozytora natomiast było wykonywanie tej kantaty w wersji bardziej uteatralnionej i ta też ją zrealizowano. Projekt został przygotowany i wykonywany przez studentów Wydziału Instrumentalistki, Wykonawstwa Historycznego, Jazzu i Muzyki Estradowej oraz Wydziału Kompozycji, Dyrygentury, Wokalistyki, Teorii Muzyki i Edukacji Artystycznej. Zaprezentowane przedstawienie to sztuka nowoczesna, operująca współczesnymi środkami wyrazu muzyczno-teatralna interpretacja obrzędu guseł z drugiej części Dziadów, wg pomysłu i pod batutą Mateusza Ługowskiego, zawierająca sceny liryczne z poematu Adama Mickiewicza. Muzyka Stanisława Moniuszki w opracowaniu Grzegorza Urana, z zaaranżowaną  dodatkową muzyczną warstwę elektroakustyczną stworzoną przez panią Monikę Wierbiłowicz.

Idea i kierownictwo muzyczne: Mateusz Ługowski
Reżyseria: Piotr Kaźmierczak
Opracowanie muzyczne: Grzegorz Uran
Live electronics: Monika Wierbiłowicz
Choreografia i ruch sceniczny: Leszek Rembowski, Anna Beker

Poza wykonawcami z Poznania, na spektaklu w Kownie obecni byli: reżyser spektaklu, aktor i pedagog uczelni Piotr Kaźmierczak, koordynator projektu, śpiewak, a także pedagog Akademii Muzycznej w Poznaniu Jaromir Trafankowski oraz choreografka i pedagog AM w Poznaniu Anna Beker.

Niestety twórczość Moniuszki, artysty wybitnego mimo iż polskim dziedzictwem kulturowym, nie znalazła jak dotąd należnego jej miejsca w światowej kulturze muzycznej mimo iż na nie od dawna zasługuje dlatego tak ważnej jest jej propagowanie również poza granicami naszego kraju.

Spektakl zrealizowany został w ramach projektu „Moniuszko Redivivus — upamiętnienie i promocja twórczości Stanisława Moniuszki w 150. rocznicę śmierci kompozytora”.

Red.

 

Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję