Huta Pieniacka. Rocznica jednej z największych zbrodni Rzezi Wołyńskiej

To była jedna z największych tragedii w czasie Rzezi Wołyńskiej. Dziś przypada 80. rocznica masakry w Hucie Pieniackiej, gdzie około 850 osób polskiej narodowości zginęło w wyniku pacyfikacji wsi na Kresach. Odpowiedzialni za te zbrodnie byli ochotnicy ukraińscy z 14 Dywizji SS „Galizien”, wspierani przez oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Obecnie miejsce to wypełniają głównie modlitwy za dusze zamordowanych 80 lat temu Polaków, a uczestnicy uroczystości zbierają się przed Jadwiga Pańkowska, Polka ze Lwowa – Straszna tragedia, prawie wszyscy zginęli. Co zostało na miejscu kościoła – nic.

Według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej, tu zginęło około 850 osób polskiej narodowości, choć nieliczni cudem ocalili z tej rzezi.

Jerzy Ralko, Katolicki Uniwersytet III Wieku we Lwowie – Przyjeżdżam tu już od wielu lat. Kiedyś stałem i myślałem, po co to było wszystko. Teraz kiedy mój syn, mój wnuk na froncie, przyjeżdżam i moje uczucia tu są jeszcze głębsze.

Marta Szarzyńska, Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu – Staramy się co roku upamiętniać Hutę Pieniacką. Poznaliśmy kilka lat temu osoby, które straciły tu rodziny i same przeżyły tą tragedię.

Stanisław Wowk, przyboczny I Męskiej Drużyny Harcerskiej „Trop” ze Lwowa – Pamiętamy o nich i mamy nadzieje, że w przyszłości pomiędzy Ukrainą i Polską już nie będzie takich podobnych historii.

Wojna spowodowała, że tegoroczne uroczystości były skromniejsze, a przedstawiciele Stowarzyszenia Huta Pieniacka nie mogli przybyć. Organizacja ta skupia ocalonych, ich rodziny oraz osoby zaangażowane w upamiętnianie ofiar tej zbrodni.

Wasyl Markewycz, naczelnik wojskowej administracji w Złoczowie – Po ludzku współczuję wszystkim zamordowanym w tym miejscu. Takie akty nie mają prawa się zdarzać. Ale też trzeba pamiętać o tym co doprowadziło do takich zbrodni. A powodowały je ustroje – czy to faszystowskie Niemcy czy to komunistyczny związek sowiecki.

Po wspólnej modlitwie złożono kwiaty i zapalono znicze przy pomniku upamiętniającym ofiary rzezi. Zbrodnia w Hucie Pieniackiej była jedną z wielu dokonanych na Polakach na Kresach w czasie Rzezi Wołyńskiej.

 

Straznicepamieci,
#Ukraina#Lwów#Żółkiew,
http://straznicepamieci.pl

Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję